לוגו ניתוחים לעיצוב הגוף ותמונה של פלג גוף עליון גברי

גניקומסטיה – ניתוח
הקטנת חזה לגבר

גניקומסטיה (Gynecomastia – שד נשי) מהווה התפתחות חריגה של רקמת שד אצל גברים. התפתחות זו מובילה לגדילת החזה באופן לא פרופורציונלי ולא אסתטי, ביחס למבנה בית החזה הזכרי הנורמלי ומהאידאל הגברי האוניברסלי. מצב זה, לעתים, מוביל למבוכה בקרב גברים הסובלים מתופעה זו. הסיבה לתופעה אינה תמיד ידועה ויכולה לנבוע מסיבה גנטית, הורמונלית או אפילו בעקבות שימוש בתרופות מסוימות, אשר מעודדות את צמיחת החזה.

ניתוח הקטנת חזה לגבר

הגישה הניתוחית נקבעת עפ"י התאמה אישית, במטרה להשיג פתרון ארוך טווח וקבוע ולאחר בחינת כמות הרקמה ומצב עודפי העור. במהלך הניתוח תבוצע שאיבת שומן מאזור השד וכריתת הרקמה של בלוטת שד.

במהלך ניתוח להקטנת חזה לגבר, מוסרים כל עודפי השומן, העור ורקמת השד עד להשגת חזה שטוח וגברי. ההחלמה מן הניתוח היא מהירה והתוצאות, ברוב המוחלט, מוצלחות מאוד.

קיימות שלוש דרגות חומרה של ניתוח הקטנת חזה לגבר, לפיהם נקבע ההליך הניתוחי.

גניקומסטיה כפתורית- הדרגה הקלה של התופעה, מצב בו יש רקמת שד ושומן מועטות מתחת לפטמה/עטרה
גניקומסטיה קלאסית- הדרגה הבינונית, לפיה קיימת רקמת שומן רבה עם רקמת שד, אך ללא עודפי עור.
היווצרות עודפי עור וצניחת שדיים- הדרגה הקשה של תופעת הגינקומסטיה, בה יש רקמת שד מרובה ושדיים עם עודפי עור.

משך הניתוח

כשעה עד שעתיים ומבוצע בהרדמה כללית. ההליך הניתוחי נותן מענה לבעיה אסתטית. במהלך הניתוח, לאחר השאיבה והסרת העור העודף, יעוצב החזה. שאיבת השומן, נעשית באמצעות החדרת צינורית דקה לרקמת השד, דרך פתח אחד או שניים בעור שגודלם מס' מ"מ.

לעתים יש צורך להסיר את הרקמה בשד באמצעות חתך בשולי העטרה, שיטה אשר הייתה נפוצה יותר בעבר.

בסיום הניתוח, החזה ייחבש בתחבושת אלסטית כדי למנוע נפיחות ועל מנת לזרז את תהליך ההחלמה.

תמונות לפני ואחרי ניתוח גניקומסטיה

התאוששות לאחר הניתוח

בתום ניתוח הקטנת חזה לגבר, המנותח שוהה במשך כשעה בהתאוששות וזאת כדי לוודא התעוררות הדרגתית ובטוחה מההרדמה. לאחר מכן נדרש אשפוז של מספר שעות עד יממה, בהתאם למאפיינים הספציפיים של כל מטופל.

במשך מספר ימים החזה רגיש וייתכן שגם נפוח. כמו כן ייתכנו שינויים בתחושה בשדיים עצמם, ואלה יכולים להישאר גם מספר שבועות או אפילו חודשים – מדובר בתופעה נורמלית בעקבות גניקומסטיה, והיא חולפת מעצמה (פרט למקרים נדירים). סיבוכים אפשריים אחרים (ונדירים גם הם) הם דימום, זיהום, א-סימטריה של החזה, פיגמנטציה בפטמות והצטלקות לא מוצלחת (ברוב המקרים הצלקות יתבהרו עם הזמן וכמעט בלתי מורגשות).

החזרה לעבודה אפשרית תוך מספר ימים עד שבוע, וזהו גם פרק הזמן שבו המנותח נשאר עם החגורה האלסטית שמטרתה מניעת הצטברות נוזלים וכאמור האצת ההחלמה של החזה. לפעילות פיזית הדרגתית ניתן לשוב החל מחודש לאחר הניתוח. המלצה חשובה נוספת היא להימנע משכיבה על הבטן והפעלת לחץ על השדיים במשך כחודש לאחר ניתוח גניקומסטיה.

תוצאות ההליך הכירורגי של הקטנת חזה לגבר באות לידי ביטוי מלא לאחר כחצי שנה, כשרקמות השד מסיימות להתרפא.