הקטנת חזה

הקטנת חזה

החזה הנשי הנו סמל הנשיות, ועל פי רוב מבטא חלק בלתי נפרד מתחושת השלמות הנשית של כל אישה. בחלוף השנים, החזה, בדומה לאישיות האדם, גם הוא משתנה ומתבגר.

ניתוח להקטנת חזה מתבצע, במרבית הפעמים, מתוך צורך אסתטי ותפקוד – רפואי כאחד.

זאת משום שהמטופלות המבקשות אותו, לעיתים קרובות, מתלוננות על כאבי גב, דלקות עור חוזרות מתחת לשדיים, עקמת בגב הנראית לעין, קושי בהתאמת ביגוד, פגיעה בדמוי עצמי, הפרעה ביכולת לבצע פעילות גופנית, אי נוחות בחברה או בים, שקעים מכאיבים בכתפיים עקב רצועות החזיה, החמרה בכאבי גב בגיל מבוגר ועוד.

סיבות אלו ועוד, תורמות להיותו של ניתוח זה מבוקש בטווח גילאים רחב, החל מתום גיל ההתבגרות ועד הגיל השלישי.

בנוסף, מדובר בניתוח בעל שעור שביעות רצון גבוהה במיוחד, שכן השיפור האסתטי מתלווה לשיפור תפקודי ניכר בתחומי חיים רבים.

מדוע לבצע ניתוח הקטנת חזה?

ניתוח קטנת חזה הנו אחד מהניתוחים הפופולריים יותר והוותיקים יותר מבחינה היסטורית. ניתוח זה גם שכיח בכל הגילאים, גם בקרב צעירות ואף בקרב נשים בגיל השלישי.

כדי להבין מה התרומה של ניתוח זה לחיי המטופלות, יש להבין קודם מה המשמעות של חזה גדול על חייהן. לחזה כבד וגדול יש השפעה על תפקוד פיזי ומנטלי, וזאת בכל הגילאים. כאשר שדיים גדלים באופן חריג בהשוואה למימדי הגוף , צורתם משתנה והם בהכרח צונחים ומתרחבים. מדובר בתהליך שמתרחש לאורך שנים ושאינו משתפר משינויי משקל או ספורט.

השד הכבד הנו כמו משקולת, והופך להיות נטל לא פשוט על המטופלת. לעיתים קרובות מושקעת אנרגיה רבה רק בתהליך ההסתרה של הגודל והנפילה של השדיים וכספים רבים מושקעים ברכישת חזיות מיוחדות.

משום שגודל השדיים מפריע עוד יותר בעת פעילות גופנית, נערות רבות למעשה מפסיקות לבצע פעילות גופנית עקב גודל החזה, מה שמוביל לעליה נוספת במשקלן ולהמנעות חברתית. בנוסף, עם הזמן מופיעים כאבי גב, עמידה שפופה, ועד עקמת שלא תחלוף, שקעים בכתפיים באזורי החזייה, ואף דלקות בעור שתחת החזה.

בנוסף להשלכות הגופניות, בעיה זו גורמת כאמור לתחושת בושה, להפרעה בדמוי הגוף ולריחוק חברתי. תופעות אלו עלולות להופיע בכל גיל, אך שכיחות יותר בקרב נערות צעירות. זו הסיבה מדוע אנו מעודדים ניתוח זה בגיל צעיר, החל מתום הגדילה של השדיים.

כיצד מתבצע הניתוח ותקופת ההחלמה

ניתוח להקטנת חזה מבוצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים עד שלוש שעות, בהתאם לגודל החזה ולשיטת הניתוח במהלכו מוקטן השד, מהודקת מעטפת העור ומעוצבת העטרה. שיטת הניתוח יכולה להשתנות ממטופלת אחת לשנייה, בהתאם לגודל השדיים, סוג העור ואיכותו.

שיטת הקטנת החזה המקובלת הנה כזו המשלבת הקטנת מעטפת העור יחד עם הרמת השד והקטנתו ולפיכך בשיטה זו יהיו בתום הניתוח חתכים ניתוחיים בעור השד. חתכים אלו יחלימו בהמשך כצלקות ואלו יתבהרו ויטשטשו לרוב עם הזמן.

מספר שעות לאחר הניתוח, משוחררת המטופלת לביתה ומתבקשת ללבוש חזיית ספורט בחודש הקרוב וכן לנוח כשבוע ימים בביתה.

בהדרגה, ולאחר שבוע המנוחה, ניתן לחזור לפעילות. את תוצאת הניתוח הסופית, ניתן לראות תוך שלושה עד שישה חודשים. לאחר הניתוח ובמהלך מספר חודשים, תהיה המטופלת תחת מעקב שוטף במרפאה על ידי ד”ר טלי פרידמן וצוותה.

מומלץ לשמור על משקל גוף יציב לאחר הניתוח כדי לשמר את התוצאה הניתוחית.

תמונות לפני ואחרי ניתוח הקטנת חזה

כיצד נתכונן לניתוח?

לקראת הניתוח נמליץ שהמטופלת תבצע בדיקות דם מקובלות, כמו ספירת דם ותפקודי קרישה ותבצע הדמיית שדיים בהתאם לגילה.

במידה והנה מעשנת פעילה, יש להפסיק לעשן לפחות חודש לפני הניתוח. השדיים רגישים לנזקי עישון ובמיוחד בעת ניתוח הקטנת חזה. במידה ונוטלים ויטמינים שהנם מדללי דם, יש להפסיקם לפני כשבועיים הניתוח.

מומלץ לייצב את משקל הגוף, אם מתוכננת ירידה במשקל, כדאי להשלימה לפני הניתוח. במהלך פגישות ההכנה במרפאה תקבל המטופלת מידע נוסף הרלוונטי לניתוח זה.

מהלך הניתוח להקטנת חזה

הניתוח מתבצע בחדר ניתוח, בתנאים סטריליים ובהרדמה כללית. במהלך ניתוח הקטנת חזה אנו מסירים את רקמת השדיים העודפת, ומארגנים את רקמת השד מחדש. משום שמטרתנו גם ליצור צורת שד יפה, לרוב נקטין את העטרה ונרים את הפטמה והעטרה למיקום גבוה ואטרקטיבי יותר.

החתכים הניתוחיים יהיו בהכרח סביב העטרה וקדמת השד, מה שקרוי "סוכריה על מקל". צלקת שכיחה נוספת תהיה לעיתים לאורך הקפל התת שדי, זאת אומרת תחת השדיים, ואורכה כאורך הרקמה העודפת.

בניתוח זה אנו למעשה ממירים הקטנה של השד וצורה יפה שלו, בתמורה לצלקות ניתוחיות. לרוב, הצלקות בשדיים הן הצלקות היפות ביותר בגוף, ותחת טיפול חדיש ניתן לשפרן עוד יותר.

צלקות מגיעות להבשלה אסתטית בתום מספר שנים מהניתוח, אז לרוב הופכות לבהירות שטוחות ורכות. תכונת ההצטלקות הנה לגמרי אישית, גנטית, אולם ניתן לשפרה במהלך השנה שלאחר הניתוח.

כאמור קיימים טיפולים חדישים שמטרתם לשפר את יכולת ההצטלקות של הגוף ואלו הם טיפולי לייזר. קיים מגוון לייזרים רחב ותחום זה התפתח מאוד בשנים האחרונות. בנוסף, לעיתים עדיין נמליץ על שלוב עם טיפולים מסורתיים נוספים כמו יריעות סיליקון והזרקות של סטרואידים.

לסיכום, מדובר בניתוח המשפר איכות חיים ונפש, עם דרגת סיכון נמוכה ושביעות רצון גבוהה! בהצלחה!

הקטנת חזה - שאלות נפוצות

כן. ניתן לעבור ניתוח זה כאשר גדילת החזה הסתיימה וזאת כשנתיים מאז תחילת המחזור החודשי. עם זאת, יש להבין שעלייה עתידית במשקל תשפיע על גודל החזה, ולכן גם אם המטופלת הצעירה כשירה פיזית לניתוח זה, עליה להיות בשלה נפשית ובוגרת דיה. מעורבות ההורים בשלב זה גדולה ושניהם יסייעו בהערכת כשירות הנערה לניתוח ובתמיכה בה לאחר מכן.

חלק מרקמת השדיים הנה רקמת שומן, ולכן שינויי משקל עתידיים ישפיעו לרוב על גודל החזה וצורתו. לכן, במידה והמטופלת מעוניינת לרדת במשקל, מוטב יהיה שתרד קודם במשקלה ורק אז תבצע את הניתוח.

לרוב לא ניתן להניק לאחר ניתוח הקטנת שדיים. יש לזכור שגם נשים שלא עברו אף ניתוח בשדיהן אינן מסוגלות לעתים להניק. מומלץ למטופלת המעוניינת להניק לדחות את ניתוח הקטנת החזה עד להשלמת הלידות.

מדובר בניתוח בהרדמה כללית, אורכו כשעתיים ומשתחררים ביום הניתוח הביתה. לרוב נשתחרר הביתה עם מדבקות מיוחדות על החתכים הניתוחיים לשבועיים, חבישה קלה וחזיית ספורט רפואית. התפרים רובם בתוך העור והנם נספגים. לרוב יהיו נקזים מספר ימים. אלו הם צינורות עדינים שייצאו מהחתך הניתוחי ויפנו הפרשות לתוך בלונים קטנים. הם מסייעים בתהליכי רפוי וכמעט ולא מורגשים .הסרתם מתבצעת במרפאה בעת הביקורת הראשונה וכמעט ואינה מורגשת. דרגת הכאב הנלווית לניתוח זה הנה נמוכה, ולכן נזקקים לנוגדי כאב קלים בלבד. לאחר כשבוע ניתן לחזור לנהיגה ולעבודה משרדית לא מאומצת. כמהלך החודש הראשון לניתוח תהיינה מספר בקורות במרפאה, במהלכן מודרכת המטופלת כיצד להמשיך ולטפל בפצעי הניתוח ובהמשך בצלקות הניתוחיות. לרוב כעבור חודש ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה, אך להימנע מתנועות הגורמות לכאבים באזור הניתוח ומקפיצות. כעבור כחודשיים ניתן לחזור לריצה ולקפיצות, אך מומלץ להקפיד על לבישת חזיית ספורט איכותית במיוחד.

אני ממליצה ללבוש חזייה איכותית כל הזמן, ובלילה גוזיה, וזה כדי לתמוך בשדיים לאורך זמן. מומלץ טיפול בצלקות בשנה הראשונה, במיוחד טיפולי לייזר אשר הוכחו כיעילים ביותר לצלקות והנן טיפול הבחירה המוסכם כיום.

בנוסף, מומלץ להמנע משינויי משקל לאורך השנים. אני ממליצה על אורח חיים בריא, אך להימנע מקפצות וריצות ממושכות, בשל ההשפעה של תנועות אלו על צניחת הרקמות בגוף, כמו החזה והצואר, גם ללא קשר לקיומו של ניתוח אסתטי.

הצלקות שנותרות אחרי ניתוח זה הן קבועות ואינן נעלמות. במהלך תקופת ההבשלה הביולוגית של הצלקת, שעשויה להימשך כשנה או יותר, תחול הבהרה, השטחה וריכוך של הצלקת לרוב. כאמור, לא ניתן לצפות מראש כיצד תתרפאנה הצלקות ויש לציין שזמן הריפוי ואופיו שונים מאישה לאישה וכך גם טיב הצלקות.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

ניתוח הרמת חזה

ניתוח הקטנת חזה לגבר