ניתוח שאיבת שומן: כל מה שרציתם לדעת

ניתוח שאיבת שומן והמסת שומן נועד לשפר את המראה של חלקי הגוף השונים, להצרת היקפים ולהסרה של מצבורי שומן, אשר לא נעלמים לאחר ירידה במשקל.

חשוב להדגיש כי מדובר בפעולה ניתוחית, אשר אינה מהווה תחליף לדיאטה ואינה מיועדת לשמש כשיטה לירידה במשקל.

ניתן לביצוע בהרדמה מקומית או כללית, בתלות ברצון המטופל, גודל האזור הנשאב ונפח השאיבה המתוכנן.

השאיבה אפשרית בכל אזור בגוף בו קיימת מלאות לא אסתטית, בעקבות הצטברות שומן שטחי.

המועמד האידאלי להצלחת ניתוח שאיבת שומן הנו בעל משקל גוף תקין או בעודף משקל קל ובעל איכות עור טובה באזור הנשאב. זאת משום שהצלחת הניתוח תלויה, בין השאר, ביכולת העור להתכווץ חזרה.

דוגמנית לאחר ניתוח שאיבת שומן

כיצד מתבצע הניתוח?

שאיבת השומן נעשית ע"י פעולה ניתוחית זעיר-פולשנית, אשר מבוצעת מבעד לחתכים קטנטנים בעור.

חתכים אלו נרפאים כצלקות זעירות אשר מטשטשות עם הזמן.

באמצעות הפתחים הללו מוחדרת צינורית דקיקה, המכניסה לשומן נוזל סטרילי ובו חומר מרדים וחומר מונע דמום. שיטת מילוי הרקמה בנוזל קרויה TUMESCENT והיא מהווה את הבסיס לשאיבה מוצלחת, עם מינימום סמנים כחולים.

בשלב הבא, מבוצעת שאיבת שומן רשתית באמצעות קנולות עדינות, שבקצותיהם חורים ומחוברות למכשיר לשאיבת השומן. לעתים, מתווסף שלב ביניים של המסת שומן בלייזר, גלי רדיו או אולטרסאונד.

שאיבת שומן ועיצוב קוביות בבטן

שאיבת שומן לפני ואחרי

ניתן לשאוב אזורים רבים בגוף, כאשר לעתים נבחר במכשיר שאיבה ספציפי, על מנת לשפר את פעולת וקלות השאיבה באזור מסוים.

כך למשל נעדיף לבצע עיצוב אתלטי של דופן הבטן, הקרוי "קוביות", באמצעות טכנולוגיית האולטרסאונד או הלייזר, המאפשרים הכנה של השומן באמצעות המסה מקדימה שלו ופסול בו, בשלב השני.
בתום פעולת השאיבה, נלביש את המנותח בבגד אלסטי ייעודי באזור השאיבה, עמו יתנייד ואף ישן בשבועות הבאים.

שאלות נפוצות על שאיבת שומן

מיד בתום הניתוח, מועבר המטופל למחלקת ההתאוששות לכ- שעה, שם מתעורר בהדרגה ותחת השגחה צמודה, ולאחר מכן מועבר להמשך מנוחה בחדרו. מידת הכאב הנה נמוכה ולרוב בעת מנוחה לא חשים כלל באי נוחות או כאב. לרוב, המטופל משתחרר לביתו מספר שעות מתום השאיבה. משך ההחלמה תלוי בהיקף הפעולה, מספר האזורים שטופלו ונפח השאיבה. מעבר לכך יש לזכור שקצב ההחלמה מניתוחים הנו אישי ומושפע מגורמים נוספים.

בימים הראשונים צפויה אי נוחות מסוימת, בעיקר בתנועה, עליה ניתן להתגבר באמצעות שימוש בנוגדי כאב. ניתן להתקלח כעבור מספר ימים, לאחר הסרת הבגד האלסטי. חזרה לנהיגה הנה מספר ימים לאחר השאיבה, בהתאם לגודל הפעולה, ובאופן דומה חזרה לעבודה משרדית. לפעילות גופנית מאומצת נחזור בהדרגה, החל מחודש לאחר הניתוח. בצקות ברקמה בהחלט שכיחות, והן חלק מהחלמה נורמאלית של ניתוחים, ואלו חולפות בהדרגה בשבועות עד חודשים שלאחר הניתוח. תוצאה סופית מתקבלת כחצי שנה מהפעולה.

ניתוחים פלסטיים ככלל, וניתוחים לעיצוב הגוף בפרט, הנם בטוחים בזכות השתכללות שיטות הניתוח וההרדמה. עם זאת, בכל הליך ניתוחי טמונים סבוכים אשר אינם בשליטת המנתח. בשל כך, מתבקש המטופל לדווח במדויק על היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית , וכן על שימוש בתרופות, ויטמינים ותוספי מזון ומחלות כרוניות, כמו נטייה ליתר לחץ דם וסכרת שיש צורך לאזן לפני הניתוח.

לפני שעוברים ניתוח שאיבת שומן, יש מספר בדיקות שעל המטופל לעבור ועליהן הוא יקבל פירוט בפגישה המקדימה עם הרופאה המנתחת. שאיבת שומן אינה מתאימה לכולם ובמיוחד לאנשים אשר סובלים מעודף משקל שכן אינו הליך להרזייה. הסיבה נעוצה בכך ששאיבה של כמות שומן גדולה מדי בבת אחת כרוכה בסיכונים רבים יותר ולכן נמנעים מכך. הניתוח מתאים למטופלת בעלת משקל גוף תקין, לה יש מצבור שומן באזור ספציפי, בהשוואה לחלוקת שומן הגוף באזורים האחרים, אשר הנה אחידה יותר.

לשם הצלחה רבה יותר של התוצאות לאחר הניתוח ולאורך זמן, עדיף לעבור את הניתוח בגיל צעיר, כאשר משקל הגוף יציב, ובתנאי שאיכות העור טובה. עדיף למעשה לעבור הליך זה עד גיל 35, שכן עם הגיל איכות העור פוחתת, והחלמת העור מעל אזור השאיבה עלולה לקבל צורה לא סדירה.

מעל גיל זה מומלץ לרוב לעבור שאיבת שומן יחד עם הסרת עודף עור לצורך מתיחתו. בכל מקרה של שאיבת שומן קיימת אפשר של פני שטח לא סדירים לאחר השאיבה שכן תגובת העור לשאיבה אינה צפויה ומאוד אישית. זוהי למעשה תופעת הלואי השכיחה ביותר לניתוח זה.

ד"ר פרידמן משלבת לרוב ניתוחים להסרת עודפי עור ועיצוב הגוף יחד עם שאיבות שומן, מה שמאפשר לתת לגוף תוצאה מיטבית. כך משיגה ד"ר פרידמן תוצאה מיטבית, אשר מדגישה את קימורי הגוף בנשים, בין אם אלו מותניים או ישבנים, ומשיגה מבנה גוף גברי בקרב מטופלים גברים.

פרטים נוספים במרכז הבינלאומי לעיצוב הגוף והפנים בראשותה של ד"ר טלי פרידמן.

ישנם מספר דברים שצריך לעשות כהכנה מוקדמת לקראת ניתוח שאיבת שומן:

  • מומלץ להתקלח בצורה יסודית עם סבון, ולנקות היטב בעיקר את האזורים המיועדים לניתוח.
  • כחודש לפני הניתוח יש להפסיק לעשן.יש להפסיק נטילת מדללי דם וויטמינים מסויימים כשבועים טרם לניתוח. יש להתייעץ עם רופא בכל מקרה בטרם ההפסקה.
  • ביום הניתוח לש לשמור על צום מלא בן 6 שעות, הכולל גם שתייה.
  • מומלץ להיות מוכנים מראש ולקנות עוד לפני הניתוח חגורת לחץ, או מחוך איתו יש להישאר לאחר הניתוח.

לרוב הניתוח אורך בין שעה לשעתיים. אורכו של ניתוח שאיבת שומן משתנה בין מטופל למטופל, בהתאם להיקף הניתוח ולמורכבויות השונות שלו. גורמים נוספים שעלולים להשפיע על אורכו של הניתוח הם האזורים מהם שואבים את השומן , מיקומם ושיטת השאיבה בה משתמשים.

ישנן שיטות שאיבה שונות לביצוע הניתוח, כאשר כל מנתחת מביאה להליך זה את המיומנות והנסיון שלה מחד, אך גם את הראיה האסתטית הייחודית לה.

ההליך הוא זעיר פולשני, המתאפשר דרך נקבים זעירים בעור, דרכם מוחדרת צינורית ההזרקה של החומר המרדים, ובהמשך צינורית השאיבה. הליך השאיבה יכול להתבצע בשיטות שונות כאשר בכולן מדובר בשאיבה עדינה של בליטה קיימת תוך הקפדה על פני שטח סדירים ואחידים ככל שניתן. יש להבין שתהליך החלמת האזור כמו גם התכווצות העור הרצויה לאחר מכן, אינם מדוייקים ולמעשה נראות העור שמעל משתנה לאורך זמן, כפי שמשתנה מראה העור באזורים אחרים בגוף.

חשוב להבין שהמטרה בניתוח שאיבת שומן, אינה בלהרזיה או הצרת היקפים, אחא לטפל בבליטה של אזור ספציפי, ולכן השאיבה צריכה להיות מאוד ממוקדת. כמובן שהתוצאות בהמשך תלויות רבות באורח החיים ובתזונה של המטופל או המטופלת לאחר הניתוח כמו גם במסת שריר טובה. עבור מי שסובל מהצטברות שומן למרות שמירה על אורח חיים בריא יחסית ובמשקל תקין המאפשר ניתוח שכזה – שאיבת שומן יכולה לשפר בצורה משמעותית את עיצוב וחיטוב הגוף.

דילוג לתוכן