עודפי עור עלולים גם לפגוע באסתטיקה שלנו וגם להוביל לתופעות בלתי נעימות אחרות כגון דלקות והיגיינה ירודה. עוד כדאי לקחת בחשבון שרקמות העור המיותרות – תוצאה של ירידה משמעותית במשקל – הן עיקשות מאוד, אבל לרפואה האסתטית יש פתרון אפקטיבי ובטוח.

מאילו אזורים בגוף ניתן להסיר עודפי עור?

הסרת עודפי עור אפשרית באזורים רבים של הגוף, ובעצם כמעט בכל מקום שבו הצטברו רקמות עור מיותרות ועיקשות. בפרט נהוג לבצע הסרת עודפי עור מהבטן, מהזרועות, מהירכיים ומהישבן. במרבית המקרים הסיבה להיווצרות עודפי העור מלכתחילה היא ירידה דרסטית במשקל, בין אם דרך דיאטה מוצלחת במיוחד ובין אם באמצעות ניתוח ייעודי. כשקילוגרמים רבים מושלים מהגוף, העור לא תמיד מצליח להתכווץ לממדים הנוכחיים, והתוצאה היא רקמות עור עודפות באזורים שונים – וכדאי מאוד להסיר אותם באמצעות טיפול מתאים.

הסיבות לכדאיות הסרת עודפי עור

הסרת עודפי עור לאחר דיאטה או ניתוח בריאטרי כדאית משלוש סיבות עיקריות:

* רקמות העור המיותרות יוצרות מראה רפוי, מידלדל ולא מחמיא, ועל כן למרות הירידה המשמעותית במשקל הדימוי העצמי נותר נמוך.

* תחושת הכישלון – עקב החזות הלא מושכת למרות הסרת הקילוגרמים הרבים – מובילה בלא מעט מקרים לעלייה מחדש במשקל, כך שתוצאות הדיאטה/ניתוח יורדות לטמיון.

* עודפי עור יוצרים קפלים שעלולים לגרום לדלקות, להיגיינה לקויה ולריח לא נעים. כל אלה מעצימים את תחושת הכישלון ופוגעים עוד יותר בדימוי העצמי, ובנוסף פוגמים בשגרת היומיום וביכולת ליהנות מהחיים.

ניתוח להסרת עודפי עור מקל ומשפר את כל הבעיות הנ"ל ומהווה צעד משלים חיוני לירידה במשקל בדרך לחיים עם איכות מלאה.

כיצד מתבצעת הסרת עור עודף?

הרפואה האסתטית מציעה מספר הליכים שבמסגרתם מוסרים עודפי עור ביעילות ובבטחה. המפתח להצלחה מרבית הוא התאמה מדויקת של הטיפול למאפיינים הספציפיים של המטופל או המטופלת, ולשם כך נדרש ניסיון רב – לד"ר טלי פרידמן טביעת עין מדויקת וכן מיומנות גבוהה שנרכשה במשך שנים רבות של ניתוחים פלסטיים וטיפולים אסתטיים. בפגישת הייעוץ הראשונית היא בוחנת את מצב עודפי העור בכל אזור ואזור בגוף, ומפרטת אילו שינויים לטובה ניתן לבצע ומהי הדרך המיטבית לעשות זאת. בין האפשרויות המוצעות:

מתיחת בטן

הבטן היא מקום שמועד להיווצרות עודפי עור, ובמקרים אלה מומלצת מתיחת בטן. אופציה אחת היא מתיחת בטן היקפית, ניתוח נרחב יחסית שכולל שאיבות שומן לעיצוב האזור, הידוק של שרירי דפנות הבטן (בעיקר אחרי לידות והריונות) והסרת עודפי עור. מתיחה היקפית מעצבת את הבטן, צידי האגן, הירכיים, הישבן ואזור הערווה. אופציה שנייה היא מתיחה והצרת היקפים שגם היא מייצרת שינוי משמעותי ובפרט מעלימה את רקמות העור המיותרות.

מתיחת ירכיים

אפשרות נוספת של ניתוח הסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל היא זו שמתמקדת בירכיים, עוד איבר שהסיכוי להיווצרות הבעיה בו גבוה. ישנן מספר אופציות של מתיחת ירכיים, בהתאם למיקום עודפי העור וכמותם.

מתיחת זרועות

הסרת עודפי עור מהזרועות בעקבות ירידה חדה במקל מבוססת על חתך לאורך חלק של הזרוע ובנוסף חתך בחלק הקדמי של בית השחי. כשכמות העור העודפת נמוכה יחסית, החתך יהיה קצר, ואילו כשנדרשת מתיחת זרועות משמעותית החתך הנדרש ארוך יותר. זהו ניתוח נפוץ למדי שבחלק מהמקרים כולל גם שאיבה או המסת שומן מיותר. הניתוח נמשך כשעה וחצי, ולאחריו תיתכן אי נוחות מסוימת במשך מספר שבועות אולם רמת הכאב הינה נסבלת והחזרה לשגרת היומיום אפשרית תוך שבועיים לערך.

הרמת ישבן

הסרת עודפי עור מהעכוז מתבצעת לאחר ירידה משמעותית במשקל, בעקבות הריונות ולידות ולעתים גם בגלל מראה נפול ושמוט באופן מולד. ההליך הכירורגי פשוט יחסית ונמשך כשעה וחצי. בהרמה קלאסית, מוסרים עודפי העור שהצטברו בחלק העליון של העכוז. לעתים תתבצע פעולה נוספת כגון הוספת שומן כדי להגיע למראה המבוקש.

מאמי מייקאובר

מאמי מייקאובר הוא הליך מיוחד לנשים צעירות יחסית שהשלימו את פרק ההריונות והלידות בחייהן, ומבקשות ליהנות לא רק מחוויית האמהות אלא גם מהחזרת הנשיות והמראה שאפיין את הגוף שלהן טרם השינויים המשמעותיים. עיצוב הגוף לאחר הריון ולידה מבוסס במרבית המקרים על מתיחת בטן, מספק במידת הצורך מענה גם לשינויים בחזה (דרך הגדלה, הרמה או הקטנה) ועשוי לכלול גם שאיבת שומן.

נושאים נוספים שאולי יעניינו אותך:

הסרת עודפי עור לאחר הרזייה

ניתוחים לעיצוב הגוף

ניתוח שאיבת שומן