עור הפנים, הצוואר, המחשוף וגב כפות הידיים חשוף לסביבה החיצונית ,לקרינת השמש ולהשפעות מזג האוויר אשר גורמים לפיגמנטיה וכהויות.

פנים שיש עליהן כתמים מסוגים שונים מקנות לבעליהן ברוב המקרים מראה מבוגר, עייף למדי ואפילו לא בריא. מצד שני כמעט שאי אפשר להימנע מאותם כתמים, שנקראים פיגמנטציה, ועל כן אין פלא שלא מעט נשים וגברים מחפשים פתרונות להסרת כתמים מהפנים.

הבשורות הטובות הן שניתן לטשטש, לעדן ואף להעלים את סימני הגיל בגוף ובפנים ולשפר את מרקם וחיות העור

והבשורות העוד יותר טובות הן הטכנולוגיות המתקדמות שקיימות כיום ומאפשרות הסרת כתמים באפקטיביות גבוהה, בעדינות וללא תופעות לוואי.

איך מתבצעת העלמת פיגמנטציה בפנים?

הכתמים שעל הפנים שלנו נוצרים בגלל הצטברות יתר באזור מסוים או בנקודה ספציפית של פיגמנט בשם מלנין (שתפקידו הוא להגן על עור הפנים) – ומכאן השם פיגמנטציה. ישנן מספר דרכים אפקטיביות למחיקת האפקט הלא רצוי של המלנין בפנים- ניתן להסיר כתמי עור בעזרת קרני אור (טכנולוגיה הנקראת IPL, ראשי תיבות של הביטוי Intense Pulsed Light) או באמצעות לייזר. שיטה נוספת של הסרת כתמים מעור הפנים היא פילינג ובמיוחד סוגי דרמברציה שונים (שיוף מכני עדין של העור).

הסרת כתמים מהפנים בקרני אור

טיפול בטכנולוגיית אור (IPL) מאפשר הסרת כתמים מעור הפנים כמו גם מאזור המחשוף, הצוואר והידיים. יתרון משמעותי אחד של שיטת טיפול זו בפיגמנטציה הוא ההתאמה לכל גווני העור ולכל סוגי העור, ובנוסף ברוב המקרים די במפגש אחד או לכל היותר שניים כדי להסיר את הכתמים המיותרים.

עוד כדאי לציין שמדובר בטיפול לא פולשני, כך שלא נדרשת תקופת החלמה ממושכת בעקבותיו. טיפול בפיגמנטציה עם קרני אור נמשך כחצי שעה פחות או יותר, לא מעורב בו כאב (תיתכן תחושת צריבה קלה) והחזרה לשגרה היא כמעט מידית.

האפקטיביות הגבוהה של הסרת כתמים מהפנים בטכנולוגיית אור מבוססת על כך שהאנרגיה של קרני האור נקלטת באותם תאים שמכילים כמות גבוהה יתר על המידה של מלנין, החום של הקרניים ממוסס את הפיגמנטים המיותרים ובכך בעצם מוביל להעלמת הפיגמנטציה.

תופעות לוואי אפשריות הן אדמומיות (קלה) ורגישות (קלה גם היא), והן נעלמות מעצמן מבלי לפגום בשגרת החיים של המטופלים. השפעות אחרות של העלמת פיגמנטציה בפנים (או כאמור באזורים אחרים) היא חיובית: האנרגיה של האור גורמת גם למיצוק העור באזור המטופל ולהחלקת קמטים.

טיפול בפיגמנטציה בפילינג

במקרים מסוימים ניתן לבצע הסרת כתמים מעור הפנים בפילינג – שיוף עדין ומבוקר של שכבת העור העליונה מסיר את הרקמות שמכילות כתמים ומוביל לצמיחת רקמות עור חדשות, חלקות, מוצקות ונטולות כתמים. יחד עם זאת חשוב להדגיש שההחלמה בעקבות פילינג לפנים, גם אם הוא עדין במיוחד, הינה ארוכה יותר.

המפתח לטיפול מוצלח בפיגמנטציה

המפתח להעלמת פיגמנטציה באופן אפקטיבי באמת הוא התאמה אישית של שיטת הטיפול למצב העור והמאפיינים הרלוונטיים שלו. לשם כך נדרשות לא רק טכנולוגיות מתקדמות דוגמת אלה שעליהן מבוסס מכשיר ה-V30 של חברת VIORA אלא גם רופא מנוסה ומיומן שמשכיל למצות את הפוטנציאל של המכשיר הנ"ל.

כדאי לדעת שהמכשיר משלב שיטות שונות ובהן גלי רדיו, IPL, קרני לייזר ופילינג, ובהתאם מספק מענה מקיף לשלל מצוקות אסתטיות, ובפרט אלה שפוגמות בעור הפנים: פיגמנטציה, צלקות (כולל צלקות אקנה), נימי דם בולטים, קמטים, עור רפוי ועוד.

האם הפיגמנטציה בפנים עלולה לחזור לאחר טיפול?

טיפול בפיגמנטציה בפנים מעלים את הכתמים הקיימים באפקטיביות רבה מאוד, אבל גם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר לא יכולות למנוע היווצרות כתמים חדשים.

לשם כך חשוב להבין מדוע נוצרים אותם כתמים בעור הפנים, אזור המחשוף, הצוואר והידיים, ולהתנהל בהתאם כדי לצמצם את הפיגמנטציה.

כאמור פיגמנטציה היא תוצאה של עודף מלנין באזור מסוים. הסיבה העיקרית לייצור כמות גדולה של פיגמנט זה היא חשיפה מופרזת ולא מבוקרת לשמש: במקרים אלה הגוף שלנו מנסה להגן על עצמו מפני הקרינה, שכידוע עלולה להיות מסוכנת, אמצעי ההגנה הוא מלנין והתוצאה היא נמשים וכתמים המוגדרים ככתמי שמש. במקרים אלה הטיפול בפיגמנטציה משיג תוצאות טובות במיוחד ושיפור ניכר לעין.

גורם נוסף לפיגמנטציה הוא הריון. במקרים אלה המלנין מצטבר לא באפידרמיס (שכבת העור החיצונית) אלא בשכבת עור עמוקה יותר שנקראת דרמיס, והטיפול מורכב יותר. כדאי לדעת שגם גלולות למניעת הריון עלולות להוביל לסוג זה של פיגמנטציה בפנים שנקרא מלזמה.

במקרים פחות שכיחים הסיבה לכתמים בעור היא גנטית, ואלו הם הכתמים הקשים ביותר להסרה ותהליך הטיפול יהיה ארוך יותר – אם כי גם במקרים אלה כדאי להגיע לכירורג פלסטי מנוסה להתייעצות ומציאת פתרונות.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
טיפול בפיגמנטציה – תמונות לפני ואחרי
טיפול בטכנולוגיות מתקדמות