מתיחת בטן היקפית הנה ניתוח המתבצע בהרדמה מלאה ונמשך בין שעתיים לארבע שעות, בהתאם למאפיינים הספציפיים של כל מטופל ומטופלת. השינוי שמייצרת מתיחה היקפית, הינו משמעותי מאוד ומהווה השלמה לתהליך ירידה במשקל או לאחר הריונות.

מה קורה מיד אחרי ניתוח מתיחת בטן?

בסיומו של ניתוח מתיחת הבטן, שכאמור מתבצע בהרדמה מלאה, מועברים המטופלים למחלקת התאוששות, שם יוכלו להתעורר באופן הדרגתי בליווי השגחה צמודה. בדרך כלל נשארים המטופלים לאשפוז של לילה אחד, שמוקדש בעיקר למנוחה והמשך התאוששות, אם כי במקביל כדאי גם להתחיל להתנייד מוקדם ככל האפשר (ניתן להעזר בצוות הרפואי ). לאחר השחרור הביתה נדרשת מנוחה של כשבועיים נוספים בבית.

אילו מגבלות מוטלות על המנותחים?

בעקבות ניתוח מתיחת בטן היקפית נדרשת חבישה רכה, מחוך או חגורת בטן, וזאת על-מנת להבטיח תוצאות טובות במיוחד ושיפור מקסימלי במראה האזור. בנוסף מושארים לעיתים נקזים למשך מספר ימים, על מנת לעזור לגוף בניקוז הנוזלים המיותרים והקטנת בצקות (על-מנת להוציאם יש להגיע למרפאה, ביקור שמשמש גם לביקורת).

בכדי שההחלמה תהיה מיטבית, כאמור מומלץ להתהלך תוך פרק זמן קצר אחרי הניתוח. ההליכה צריכה להיות מעט כפופה, כדי לא להפעיל לחץ מיותר על הבטן, ובפרט על קו התפרים, אבל לא כפופה מדי. בזמן מנוחה מומלץ לדאוג שהברכיים תהיינה מקופלות, וזאת בעזרת הנחת כרית אחת מתחת לראש ועוד אחת מתחת לברכיים.

בדרך כלל בזמן מנוחה לא מורגש כאב, ואם הוא מופיע תוך כדי הליכה ניתן להשתמש במשככי כאבים.

המקלחת הראשונה אחרי הניתוח אפשרית לאחר מספר ימים, לנהוג במכונית תוכלו כעבור כשבוע, וגם עבודות קלות שלא מחייבות מאמץ גופני ניתן לבצע כבר במהלך השבוע השני של ההחלמה. לפעילות ספורטיבית ניתן לחזור, או להתחיל לבצע, כחודש אחרי מתיחת הבטן.

תופעות לוואי נפוצות בעקבות מתיחת בטן

מתיחת העור בבטן והידוק השרירים באזור יוצרים לחץ מסוים. תחושה זו עשויה להימשך מספר שבועות ולגרום למטופלים להרגיש מלאים ונפוחים, בעיקר אחרי ארוחות. תופעת לוואי נוספת היא בצקות, שמתפוגגות בהדרגה במשך מספר חודשים.

מהי חשיבות הניתוחים לעיצוב הגוף?

מספר מחקרים שפורסמו בעולם, מדגישים את חשיבות הניתוחים לעיצוב הגוף לאחר ירידה במשקל.

מחקר ישראלי שבוצע, מציין שמטופלים המבצעים ניתוח להסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל, ישמורו על משקלם החדש והנמוך לטווח ארוך יותר. בהשוואה למטופלים שירדו במשקלם ולא נפטרו לאחר מכן מעודפי העור, להם נטייה לחזור ולהשמין במשך הזמן.

בטיחות הניתוחים?

באמצעות שיטות ניתוחיות מתקדמות, חומרי הרדמה מתקדמים עם תופעות לוואי מינימליות, מניעת כאב, שיטות להמעטת אבדן דם ניתוחי ומתן מדללי דם לאחר ניתוחים גדולים, כל אלו מאפשרים ניתוחים בהיקפים גדולים יותר והחלמה קלה ובטוחה יותר.

חזרה לעמוד מתיחת בטן היקפית