אמהות היא חוויה מעצימה מאוד ומרגשת להפליא – אבל לעתים היא גובה מחיר לא פשוט: הגוף עלול להשתנות במידה משמעותית והופך לפחות חטוב ועוד תופעה בלתי רצויה היא עלייה של ממש במשקל. בנוסף, גם נשים שמצליחות להשיל את כל הקילוגרמים המיותרים מגלות שלאחר הירידה במשקל נוצרת בעיה אחרת: רקמות עור עודפות. הסיבה לכך היא שהעור לא מצליח להתכווץ בחזרה לממדים הראשוניים שאפיינו אותו לפני כל השינויים והצטברות הקילוגרמים העודפים, אלא נשאר רפוי. בפרט נוצר מראה רפוי, שמטבעו לא מחמיא לאף אחת, באזור הבטן, בזרועות, בירכיים ובעכוז. כמו כן במהלך היריון השרירים בדפנות הבטן מתרחקים אלה מאלה וגם לכך השפעה שלילית על מראה הבטן ואזורי גוף נוספים בסביבתה.

למעשה הבעיה כפולה ומכופלת: מאחר שגם לאחר החזרה למשקל הראשוני או קרוב אליו המראה החיצוני הוא לא זה המתוח והחטוב שאפיין את הגוף לפני ההריונות, אצל נשים רבים ישנה ירידה במוטיבציה לשמור על המשקל החדש והן נוטות לצבור שוב קילוגרמים מיותרים. גם המוכנות להקפיד על אורח חיים בריא, מפתח קריטי לגוף מעוצב ולחיים עם איכות באופן כללי, פוחתת, והתוצאה היא מראה חיצוני לא מחמיא ולעתים אף כזה שמשדר מוזנחות.

עוד כדאי לקחת בחשבון כי עודפי העור מהווים לא "רק" בעיה אסתטית. הרקמות המיותרות יוצרות קפלים, שמהווים קרקע לדלקות, היגיינה לקויה, ריחות לא נעימים ולעתים גם כאבים בגב בגלל בעיות יציבה.

הפתרון המושלם למקרים אלה הוא מאמי מייקאובר – הליך מותאם ספציפית לבעיות שמאפיינות את המטופלת ומביא לידי ביטוי את האפשרויות הרבות שמציעה הרפואה האסתטית בימינו לשדרוג המראה החיצוני (ואיתו חיזוק הדימוי העצמי). בפרט מומלץ לבצע ניתוח להסרת עודפי עור ואופציות נוספות הן מתיחת בטן, שאיבת שומן וניתוחים שונים בחזה (הרמה/ הגדלה/ הקטנה).

מה חשוב לדעת לקראת הסרת עודפי עור?

הסרת עודפי עור לאחר ירידה דיאטה מחייבת שמירה על משקל יציב (וכמובן תקין) לאורך לפחות מספר חודשים. דגש חשוב נוסף הוא בדיקה כי המטופלת לא סובל מחוסרים תזונתיים ובוודאי לא כאלה משמעותיים שעלולים לפגוע ביכולת של הגוף להתאושש לאחר הליך כירורגי. הסיבה לכך היא שבעקבות דיאטות, ובפרט כאלה שהובילו להשלת קילוגרמים רבים, עלולים להיווצר חוסרים של חלבונים או ויטמינים, ואם כך הדבר יש לוודא שהמטופלת משלימה את החסר עוד בטרם הכניסה לחדר הניתוח.

עוד גורם שעלול להקשות על ההתאוששות של הגוף בעקבות הסרת עודפי עור מהבטן או מכל מקום אחר בגוף, ובעצם בעקבות כל ניתוח פלסטי, הוא עישון. בהתאם ההמלצה היא להפסיק לעשן לפחות חודש לפני הטיפול ולהתמיד בכך עוד לפחות חודש לאחריו.

בדרך כלל ניתן לחזור לשגרה כמעט מלאה כשבוע לאחר הסרת עודפי עור לאחר ירידה במשקל. ביצוע פעילות גופנית מאומצת אפשרי אחרי כחודש. השיטות המתקדמות לביצוע ניתוחים פלסטיים מבטיחות תופעות לוואי מועטות יחסית והחלמה בטוחה עם סיכון מזערי במיוחד להיווצרות סיבוכים, גם כשנדרשת הסרת רקמות עור בהיקף נרחב יחסית.

מאילו אזורים בגוף ניתן להסיר רקמות עור עודפות?

עודפי עור עלולים להיווצר באזורים רבים בגוף, ובהתאם ישנן אופציות רבות להליך זה. בפרט נפוצים טיפולים שמטרתם הסרת עודפי עור מהזרועות, הסרת עודפי עור מהירכיים, הסרת עודפי עור מהעכוז והסרת עודפי עור מהבטן. ניתן כמובן גם לשלב הסרת רקמות עור עודפות ממספר אזורים, כשבהתאם להיקף העודפים יוחלט אם לבצע את כל השינויים במסגרת ניתוח אחד או לפצל אותם לשני הליכים נפרדים כך שהגוף יוכל להתאושש באופן מיטבי.

באילו מקרים מומלצת גם מתיחת בטן?

כאמור ישנם מקרים שבהם במסגרת עיצוב הגוף לאחר הריון, כלומר מאמי מייקאובר, כדאי לעבור גם מתיחה של הבטן – ניתן לבחור בין מתיחת בטן היקפית למתיחה מצומצמת יותר, בהתאם למאפיינים הספציפיים של המטופלת, כשבכל מצב לצד הסרת עודפי עור יהודקו שרירי הבטן (שמתרחקים אלה מאלה במהלך ההריונות) ובמידת הצורך יישאב שומן. הטיפול המקיף מחטב את אזור הבטן, מעצב גם את אזורי הירכיים והעכוז, יוצר קימורים יפים ובאופן כללי מקנה מראה צעיר יותר ומוצק יותר לכל מרכז הגוף. 

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:

ניתוח מתיחת בטן

הסרת עודפי עור לאחר הרזייה

שאיבת שומן