עבור אישה שמרגישה כי החזה שלה גדול יתר על המידה – והמונח "יתר על המידה" הוא כמובן סובייקטיבי לחלוטין – הפגיעה היא גם בדימוי העצמי וגם במישור הפיזי. ניתוח פלסטי להקטנת חזה משפר משמעותית את המצב גם בהיבט האסתטי וגם מבחינה בריאותית, ובהתאם זהו הליך כירורגי מבוקש מאוד שמבוצע בהצלחה רבה. בעמוד זה תמצאי מידע מפורט אודות דרישות הקדם השונות לניתוח כך שתוכלי לדעת האם הוא מתאים גם לך, ובנוסף אינפורמציה שתסייע לך להחליט האם לבצע את ההקטנה.

למי מתאימה הקטנת חזה בניתוח?

הקטנת חזה באמצעות הליך כירורגי מיועדת באופן טבעי לנשים שמרגישות כי החזה שלהן גדול ומכביד עליהן. במרבית המקרים אין מניעה לבצע את הניתוח ולהקנות לשדיים את המימדים הרצויים מבחינת האישה, וכאמור זהו הליך כירורגי שזוכה לאחוזי הצלחה גבוהים בימינו – אולם ישנם מספר דגשים שחשוב שיילקחו בחשבון.

ראשית, הגיל: החזה הנשי מסיים להתעצב עד גיל 17 לערך ועל כן רופא המשפחה וכירורג שד יקבעו לפי התפתחות המטופלת האם ניתן לעבור את הניתוח במקרה שבו תגיע מטופלת צעירה לייעוץ. ניתוח בגיל צעיר מדי, כשהשדיים עוד ממשיכים להשתנות, אינו אפקטיבי שכן המשך הצמיחה של החזה משנה את גודלו וצורתו, תוצאות הניתוח אינן יציבות ולא בהכרח ייווצר מראה הרמוני ומחמיא.

הנקה: מכשול אפשרי שחשוב לבדוק. אמנם ניתוח הקטנת חזה לא בהכרח פוגע ביכולת ההנקה, אולם זו אפשרות והיא אינה נדירה – כך שלמי שרוצה לדעת בוודאות כי תוכל להניק את ילדיה בעתיד מומלץ להתייעץ עם רופא/ה וייתכן כי יומלץ לה להמתין עם הקטנת החזה עד להשלמת הקמת המשפחה. ההמתנה גם מבטיחה שתוצאות הניתוח יישמרו לטווח ארוך יותר ולא ישתנו עקב הריונות והשינויים שהם מביאים איתם.

ציפיות ראליות: עבור כל מי ששוקלת לעבור הקטנת חזה, הבהרת ציפיות לגבי תוצאות הניתוח היא חשובה. ניתוח הקטנת חזה הוא ניתוח משמעותי מאוד עבור נשים,יחד עם זאת חשוב לזכור שלא כל רצון ניתן למימוש ושלעתים ישנו חוסר שביעות רצון ששיפור מראה החזה לא יעלים. האחריות על יצירת ציפיות ראליות מוטלת גם על המטופלת וגם על הכירורג/ית הפלסטי/ת, ולשם כך נועד בין השאר מפגש הייעוץ.

הקטנה והרמה: מפגש הייעוץ – שכמובן אינו מחייב – מאפשר למנתחים הפלסטיים גם לבחון את מבנה החזה וגודלו. על בסיס ההתבוננות המקצועית והמעמיקה תבוא ההמלצה באשר להליך הניתוח וההמלצה האם מדובר בהרמה והקטנה. הרמת חזה לא מחייבת הקטנת חזה, אולם הקטנת חזה כוללת הרמה של השדיים תמיד.

הבריאות הכללית של המטופלת: ההיבט האחרון, והכמובן לא פחות חשוב, שנלקח בחשבון כשמחליטים האם ניתן לבצע הקטנת חזה בניתוח פלסטי. מחלות רקע כרוניות עלולות לגרום לכך שניתוח יסכן את המטופלת, ובמצב שכזה יתנהל מנתח פלסטי אחראי ובעל יושרה בזהירות יתרה ויוודא שהסיכון לא גבוה עבור המטופל. יתר לחץ דם ונטייה לדימום רב גם הם פרמטרים שחובה למצוא להם מענה, ועוד שיקול הוא עודף משקל (או משקל שאינו יציב). בדרך כלל יבוצע ניתוח הקטנת חזה רק למי שמשקלה תקין או מעט מעל לנורמה, והוא יציב במשך 3 חודשים לפחות.

עישון: עוד גורם סיכון מיותר – החומרים המזיקים שכוללת כל סיגריה מקשים מאוד על הגוף להתאושש ועלולים להוביל להצטלקות מכוערת ולא תקינה.

היערכות לקראת ניתוח בחזה

על-מנת לוודא כי אין סיכון מופרז או מיותר במעבר ניתוח פלסטי להקטנת חזה יבוצעו לקראתו מספר בדיקות רפואיות. ביניהן: ספירת דם כללית, א.ק.ג., צילום חזה, לעתים גם US שדיים ו/או ממוגרפיה ובמידת הצורך גם בדיקה של כירורג שד. מאחר שהקטנת חזה מבוצעת בהרדמה כללית ישנו גם מפגש עם הרופא המרדים מספר ימים לפני הניתוח. החל מ-3 שבועות לפני הניתוח יש להימנע מעישון, וגם לאחר הניתוח חובה לוותר על סיגריות לפרק זמן דומה. כמו כן יש להפסיק להשתמש בתרופות שמדללות את הדם (למשל אספירין וקומדין) ובתוספי תזונה בעלי אפקט דומה – לאחר התייעצות עם רופא/ה. ביום הניתוח עצמו נדרש צום של מספר שעות, עפ"י הנחיות הרופא/ה המטפל/ת.

מתי ניתן לראות את התוצאות?

ההחלמה בעקבות ניתוח הקטנת חזה אורכת בין שבוע לשבועיים (ניתוח משולב שכולל גם הרמת חזה כרוך בדרך כלל בהחלמה ממושכת מעט יותר). במשך כחודש יש להשתמש בחזיית אנטומית ייעודית ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת. מהתוצאות של ההליך הכירורגי ניתן להתרשם כ-6 חודשים ועד שנה לאחר הניתוח.

 

ניתוחים נוספים שאולי יעניינו אותך:

ניתוח הקטנת חזה

ניתוח הרמת חזה

ניתוחים לעיצוב הגוף